Thye-Lokenberg

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć rosnącą wśród polskich rolników świadomość wokół hodowli cieląt. Zyskują nie tylko zwierzęta, ale i producenci mleka. Ci drudzy wiedzą, że odpowiedzialne podejście do zdrowotności cieląt przekłada się na ich komfort oraz zdrowie. Jakie czynniki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju stada?

Troska o środowisko odpowiednie dla cieląt

Zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, wolnej przestrzeni do poruszania się oraz miejsca na leżenie to z pewnością te aspekty, które wpływają pozytywnie na rozwój zwierząt. Unikanie stresu środowiskowego, takiego jak hałas czy nagłe zmiany, to kolejny czynnik, przyczyniający się do spokojnego i zdrowego wzrostu cieląt. Nie bez znaczenia pozostaje także uwzględnienie indywidualnych potrzeb, takich jak różnice w preferencjach żywieniowych, ale również w sposobie karmienia. Badania dowodzą, że intensywne żywienie w pierwszych 8 tygodniach życia ma kluczowe znaczenie dla rozwoju tkanki gruczołowej wymienia. Cielęta w tym czasie powinny podwoić swoją masę ciała, bo każdy gram przekłada się na dodatkowe litry mleka w przyszłości.

Odpajanie cieląt powinno odbywać się z uwagą

Odpajanie cieląt mlekiem lub bogatym w wartości odżywcze preparatem powinno odbywać się przy pomocy smoczka. Pojemnik z zawartością powinien być zawieszony na wysokości nieco powyżej pół metra, co zaspokaja naturalną potrzebę ssania u zwierząt oraz sprzyja produkcji śliny. Podawanie pokarmu zbyt szybko może przyczynić się do odczuwalnego przez cielęta bólu i dyskomfortu.

Ruszty dla cieląt pełnią kluczową rolę w utrzymaniu higieny

Podłoże, po jakim stąpają cielęta i gdzie odpoczywają, z perspektywy skutecznego odchowu cieląt, pełni niezwykle ważną rolę. Ponadto dobrze zaprojektowane podłogi rusztowe umożliwiają lepszą wentylację i odprowadzanie płynów, a to istotnie redukuje wilgoć w pomieszczeniu, która przyczynia się do powstawania bakterii, grzybów oraz insektów. Właściwie zaprojektowane ruszty zapobiegają także chorobom układu kostno-stawowego u cieląt, co jest szczególnie istotne w okresie ich szybkiego wzrostu.

Podsumowując, skuteczny odchów cieląt to kompleksowy proces, który wymaga uwzględnienia zarówno aspektów żywieniowych, jak i środowiskowych. Stała obserwacja, indywidualne podejście oraz dbałość o zdrowie zwierząt to klucz do zapewnienia wysokiej wydajności mlecznej krów w przyszłości. Przypominamy, że jesteśmy jedynym w Polsce producentem rusztów dla cieląt i prosiąt, bo wiemy, że kluczem do prawidłowego rozwoju zwierząt jest ich komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *